Jelenlegi hely

Zöld utakon Debrecenben – Sétaötletek nemcsak tavaszra

Debrecenben a Nagyerdő mellett jónéhány sétálós program akad. Két botanikus kertje is van a városnak, de sétálhatsz akár 300 éves ódon sírkövek között is.

A város legrégebbi épülete vagy a Botanikus kert – mikor jártál ezeken a helyeken? Egy rövidebb program, séta a zöldben épp ideális több városi helyszín felfedezéséhez. Sétaötletek Debrecenben.

Diószegi Sámuel Botanikus kert

A hajdani lelkipásztor és pedagógus előtt tiszteleg nevével a Kós Károly Művészeti Szakgimnázium és Kollégium botanikus kertje. Fazekas Mihállyal, a Ludas Matyi alkotójával ki sógora is volt egyben, alkották meg közösen az első magyar fűvészkönyvet 1807-ben. A Diószegi Sámuel Botanikus Kert 1983-ban, az iskola építésekor alapították. A 2,2 hektáros kert 1992 óta védett természeti érték.

Az ország 10 leggazdagabb kertjei között szereplő létesítményben különleges értéket képvisel a hidegtűrő bambuszgyűjtemény. Ez hazai viszonylatban is egyedülállónak mondható, és csaknem 80-féle növény csodálható meg benne.

Tavaszi gyöngyszemként áprilisban már virágoznak az első tulipánok, csillagvirágok, a pirosló hunyor, a varázsmogyorófélék és a liliomfa is.

Az oázis a Böszörményi útról és a Kartács utcáról is megközelíthető. a friss infókért látogass el a kert Facebook oldalára.

Cím: Debrecen, Hollós utca 3.;Nyitvatartás: Hétfő – Csütörtök 8:00-20:00; Péntek 8:00-17:00; Szombat – Vasárnap 8:00-17:00 (kizárólag 10-fő feletti csoportok és tematikus fotózások részére előzetes bejelentkezés alapján); Zárva: December-Január-Február

Debreceni Egyetem Botanikus Kert

Egy séta a Debreceni Egyetem Botanikus kertjében üvegházainak köszönhetően télen is nagy élmény. Az Egyetem főépülete mögött található kert országosan is páratlan pozsgásgyűjteménnyel rendelkezik, madárfaunája pedig 25-30 százalékkal gazdagabb a Nagyerdőéhez képest.

A kert két legnagyobb üvegháza a pálmaház és a növényföldrajzi pozsgásház, sétánk közben különleges kaktuszokkal, csodás orchideákkal ismerkedhetünk meg.  A pálmaházban csak látszólagosan trópusi nyári klíma van, bár az egyenlítő mentén nincsenek évszakok, csak az örök nyár. Így az itteni téli időszak is számos trópusi növényfajt késztet virágzásra pl. a trópusi orchideákat.

Országos jelentőségű gyűjteménye van a Debreceni Egyetem Botanikus kertjének a broméliafélékből, Európa-hírű a kaktuszgyűjteménye, melyben a fajok száma eléri a 1200-at.

A kert egyik büszkesége a folyamatos növésben lévő kelet-indiai cikász vagy szágópálma (Cycas circinalis). A lassan 100 éves növény Soó Rezső, a Botanikus Kert egyik alapítója és első igazgatója valamint a Növénytani Tanszék első professzorának ajándéka. Egyszer már meg is kellett növelni a belmagasságot miatta, nem szerették volna visszavágni a növényt.

4032 Debrecen, Egyetem tér 1.; Nyitvatartás:

Október 21. - Március 20.: hétfő-vasárnap 08:00 - 16:00; Március 21. - Október 20. közötti időszakban: hétfő-vasárnap 08:00 - 18:00

Háromszáz éves temető és az utolsó debreceni hagymakupola

A város egyik legrégebbi épületét, a Vágóhíd utca és a vasúti sínek melletti halmon álló kis barokk temetőkápolnát és a mellette álló temetőt is tulajdonképpen a Lipót-diplomának köszönhetjük.

A város mára legrégebbi kápolnáját nem ravatalozásra, hanem istentiszteletekre használta az építtető, nagykállói gróf Kállay János császári és királyi tanácsos, kerületi táblaelnök és családja.

Az itt található temető még régebbi, mint a katolikus kápolna, 1717-ben nyílt meg.

A Lipót-diplomát, azaz  I. Lipót által adományozott szabad királyi városi rangot Debrecen 1693-ban kapta. Ára, azaz törvénybe iktatása azonban a - reformáció következtében a városban megszűnt-római katolikus egyház visszaengedéséhez volt kötve. A magisztrátus 1716-ban ki is jelölt egy telket a templomnak és a temetkezési helyet a katolikusok számára.

A temetőt a Nagyerdei Köztemető megnyitása, 1938 óta nem használják. Körötte számos gyönyörű, értékes síremlék áll ma is.

További érdekességek a kápolnáról és a temetőről ITT és ITT olvashatóak.

Az örökös használati joggal rendelkező debreceni római katolikus egyház a város támogatásával 2004-ben alaposan felújította az ősi temető sírköveivel együtt. A felújítás óta a Szent Anna plébániához tartozó kis kápolnát halottak napján ki szokták nyitni, és misét is tartanak benne.

Az utolsó debreceni hagymakupola

A városban több épületen is valaha gyönyörű toronysisakok pompáztak. Az épület a Tiszántúl egyetlen barokk temetési kápolnája, melynek toronysisakjának csúcsdíszeként még látható az utolsó debreceni hagymakupola.

Madár-lakópark sétány Debrecen szívében

1939-ben lett védetté nyilvánítva a Nagyerdő, melynek tiszteletére egyedülálló Madár-lakópark sétányt alakítottak ki 2022 őszén a Future of Debrecen szakmai irányításával. A Madár-lakópark sétány célja, hogy felhívja a figyelmet ezekre a csodákra, és mindenki megismerhesse az erdőben élő állatokat.

A Madár-lakópark sétány 16 állomásból áll, ahol az odalátogatókat táblák vezetik végig az állomásokon.

Okostelefonjuk segítségével beolvasva a táblákon található QR-kódokat, rövid ismeretterjesztő videókat tekinthetnek meg, amelyekben természetvédelmi, környezetvédelmi szakemberek segítik megismerni a Nagyerdő élővilágát.

A QR-kóddal elérhető videókon túl, találkozhatunk kihelyezett odukkal, fajvédelmi eszközökkel is, s az azokat elfoglaló állatok is megjelennek színes kis sziluettek formájában.

De nem csak a madarakra gondoltak: az erdő többi lakójának például mókusodúval, süngarázzsal vagy lepkeházacskával kedveztek. Nagyon különleges sétányról van szó, hiszen ez egy ismeretterjesztő sétaút és kiállítás is egyben. A látogatók korosztálytól függetlenül fontos információkat tudhatnak meg a fajokról és védelmük lehetőségeiről. 

Képek forrása

Egyetemi Madárbarát Mintakert

A Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat Környezetvédelmi Bizottságának régi terve volt, hogy létrehozzon egy olyan természetvédelmi bázishelyet, ahol egy helyen lehet bemutatni és alkalmazni a madár-, illetve természetvédelemben használatos speciális eszközöket.

Az Egyetem Madárbarát Mintakertje az ország első ilyen kertjeként a bizottság saját ötletei alapján valósult meg 2016-ban. Az MME-től szerezték be a különböző eszközöket, és kiegészítették az egyetemi hallgatók által készítettekkel.

A mintakert tanösvényszerűen került kialakításra, ahol elsősorban a bemutatásra helyezték a hangsúlyt. A különböző természetvédelmi eszközöket a fák törzsére rögzítették fel, kétnyelvű ismertető táblán találjuk az információkat, képeket is találunk az azokat használó fajokról.

Sétánk során láthatunk nagyméretű dúcetetőt, közelében egy kis medence áll, mely a madarak itató- és fürdőhelyeként funkcionál és szaporodó helyet jelenthet több békafajnak. A fák közé beérve különböző típusú és méretű madárodúk (A, B, C, D, veréblakótelep, macskabagoly, kuvik) szúrnak szemet. Ezek mellett olyan egyéb természetvédelmi eszközöket is tanulmányozhatunk, mint a fecskepelenka, denevérodú, békamenedék, süntanya, egérvár, avagy a magányos méhek védelmét szolgáló darázsgarázs.

Cím: Böszörményi úti Campus; Nyitva tartás: A kert egész évben nyitva áll minden egyetemi hallgató és dolgozó előtt; előzetes bejelentkezés után szívesen veszik általános, illetve középiskolás csoportok látogatását is. Bejelentkezés a kornybizdehok@gmail.com email címen lehetséges.

Pallag: Az ország legnagyobb vetési varjú telelőhelye

A Debreceni Nagyerdő 1939 óta hazánk első védett területe. Pallag irányába, Debrecentől északra elterülő egykori erdő maradványai csak az 1950-es évek óta védettek. Vegyes faállománya, a telepített fenyő, akác, különböző nyár és juhar fajták között foltokban állnak az egykori kocsányos tölgyesek maradványai, különösen ezen a Pallagi erdőrészen. Ezek a Nagyerdő legnagyobbra növő fái, akár 25 méter magasságúak és 2-300 évesek is lehetnek. Maga a Nagyerdő sem területének méretéről, hanem fái magasságáról kaphatta nevét.

 

Népszerű kirándulóhely. Az erdészet Kartács utcai központi épülete előtt indul a sárga turistajelzéssel megjelölt útvonal, melyen 2-3 órás, illetve fél napos sétákat tehetünk a Nagyerdő északi, északkeleti területeire vagy az Odvas keltike tanösvényen.

Változatos fafajtái mellett állatvilága is gazdag, gyakori az őz és vaddisznó, a harkályok kedvelt élőhelye, nagyon sok az erdei énekesmadár is. Különleges védett növényfajok, pl. turbánliliom, kétlevelű sarkvirág, fehér madársisak, dunavölgyi csillagvirág, magyar nőszirom is a Nagyerdő világának értékes gyöngyszemei.

Különlegessége, hogy télen a Debrecenben élő "varjúállomány" éjszakázóhelye a Nagyerdő pereme. Egyes években akár 100 000 varjú is összegyűlik, ezzel valószínűleg az ország legnagyobb Vetési varjú telelőhelye.

ADL - Debrecenimami

Forrás; Forrás; Forrás

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére